Program Teatrul Naţional Iaşi

/Program Teatrul Naţional Iaşi
Program Teatrul Naţional Iaşi 2018-06-02T21:15:17+00:00

Program Teatrul Naţional Iaşi – iunie 2018

TRĂDĂRI. HAMLET

2, 14 iunie, ora 19:00
Sala Teatru³ (Teatru la Cub)

Distribuţia:
Georgeta Burdujan, Petru Ciubotaru, Daniel Busuioc, Andrei Sava

un spectacol de Ovidiu Lazăr

Durata: 70′

Premiera are loc în cadrul celei de-a XI-a ediții a Festivalului Internațional Shakespeare de la Craiova.

 

 

TEATRU DE RĂZBOI

7 iunie, ora 19:00
Sala Mare a Teatrului Național

Distribuţia:
Brândușa Aciobăniței, Andreea Boboc, Diana Chirilă, Haruna Condurache, Pușa Darie, Petronela Grigorescu, Livia Iorga, Irina Răduțu Codreanu, Diana Roman, Oana Sandu, Doru Aftanasiu, Adi Carauleanu, Ionuț Cornilă, Radu Ghilaș, Radu Homiceanu, Mădălin Marius Munteanu, Cosmin Maxim, Dumitru Năstrușnicu, Constantin Pușcașu, Andrei Sava, Horia Veriveș și Toma Ghilaș
studenții: Ioana Apetrei, Oana Asofiei, Andrei Bordianu, Teodora Burdujan, Georgiana Cincu, Adelina Cojocariu, Pavel Petrași, Cosmin Tanasă, Renata Voloșcu (anului II Păpuși – Marionete, clasa: Ciprian Huțanu, Călin Chirilă)

scenariul: Florin Lăzărescu, Lucian Dan Teodorovici, Cristian Hadji-Culea
documentare text: Ioana Bujoreanu

regie: Cristian Hadji-Culea
decor: Dragoș Buhagiar, costume: Rodica Arghir, coregrafie: Attila Bordás
muzica: Tibor Cári, video: Andrei Cozlac, asistent regie: Irina Crețu

 

 

CHIRIȚA ÎN PROVINȚIE

5, 25 iunie, ora 19:00
Sala Mare a Teatrului Național

Distribuție:
Horia Veriveș, Dumitru Năstrușnicu, Gelu Ciobotaru, Iuliana Budeanu, Irina Răduțu Codreanu, Doru Aftanasiu, Cosmin Maxim, Sorin Cimbru, Anne Marie Chertic , Diana Chirilă , Oana Sandu, Tatiana Ionesi, Livia Iorga, Alexandra Bandac, Irina Tocănel, Irina Crețu, Ion Sapdaru, Ionuț Cornilă, Daniel Busuioc, Constantin Avădanei, Dumitru Năstrușnicu, Adrian Marele, Radu Mihoc, Francisc Bucur, Lucian Valacu, Petre Sapojnic, Gabriel Anton, Ioan Ursulescu, Claudiu Mihalcea

durata: 1h 40′ (cu pauză)

de Vasile Alecsandri

Regie și decor: Ion Sapdaru; Costume: Alina Dincă Pușcașu; Muzica: Alexandru Flechtenmacher; Aranjament muzical: Marian Stârcea; Coregrafie: Oana Sandu; Pregătire muzicală: Diana Roman; Asistenți regie: Francisc Bucur, Radu Mihoc; Regia tehnică: Ioan Negru;Sufleor: Irina Crețu

Apariție specială: Calul Cato
Cu sprijinul Poliției Locale Iași

 

INTERVIUL

8, 11 iunie, ora 18:00
Sala Studio Teofil Vâlcu

Distribuţia:
Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Alexandra Bandac,

durata: 1h 15′

de Alexandr Mardan
Regia: Emil Gaju; scenografia: Alina Dincă Puşcaşu

 

 

 

FREELANCER STORY

29 iunie, ora 19:00
Sala Mare a Teatrului Național

Distribuţia:
Alexandra Bandac, Cosmin Maxim, Anne Marie Chertic, Livia Iorga

Durata: 1h 20′

Scenariul, regia şi coloana sonoră: Ion Sapdaru
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu
Voice-over: Adi Marele, Natalia Mîndru

 

 

 

JOC DE PISICI

21 iunie, ora 18:00
Sala Studio Teofil Vâlcu

Distribuţia:
Mihaela Arsenescu-Werner, Monica Bordeianu, Doina Deleanu, Catinca Tudose, Constantin Avădanei, Haruna Condurache, Brânduşa Aciobăniţei, Cosmin Panaite/Ionuț Cornilă, Bianca Ioan, Irina Creţu

Durata: 2h10′

de Örkény István

Regia: Irina Popescu Boieru; Scenografia: Axenti Marfa; Asistent regie: Irina Creţu

 

 

 

MĂCELĂRIA LUI IOV

22 iunie, ora 19:00
Sala Teatru³ (Teatru la Cub)

Distribuția:
Emil Coșeru, Tatiana Ionesi, Ionuț Cornilă, Ada Lupu, Andrei Varga, Horia Veriveș, Livia Iorga, Irena Boclincă, Brândușa Aciobăniței, Doru Maftei

Spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani

durata: 2h 10′

de Fausto Paravidino

spectacol în cadrul FNT 2017

Regia: Radu Afrim; scenografia: Irina Moscu; video mapping: Andrei Cozlac; lighting design: Cristian Șimon; univers sonor: Radu Afrim; sound design: Adrian Păduraru; versuri cântece: Ada Lupu ; asistent regie: Irina Crețu

TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE ŞI TEATRU FĂRĂ DE MOARTE

23 iunie, ora 18:00
Sala Studio Teofil Vâlcu

Recital Petru Ciubotaru – 50 de ani de teatru

Cu participarea copiilor:
Sofia Theodora Gaţu, Tudor Teodoriu, Alexandru Horga

Scenariul, regia şi coloana sonoră: Ion Sapdaru
Scenografia: Alina Dincă Puşcaşu
Voice-over: Adi Marele, Natalia Mîndru

 

 

 

SANDROS

9 iunie, ora 19:30
Sala Uzina cu Teatru

Distribuția:
Georgeta Burdujan, Catinca Tudose, Livia Iorga, Diana Chirilă, Alexandra Bandac, Irena Boclincă, Remus Stănescu

de Katalin Thuróczy

Regia: Cristi Avram; Scenografia: Bianca Boroș

 

 

GUNOIERUL

3, 18, 19 iunie, ora 18:00
Sala Studio Teofil Vâlcu

Distribuţia:
Teodor Corban, Ticu Pușcașu, Anne Marie Chertic, Cosmin Maxim

Durata: 1h

Un gunoier scoate la lumină secrete aparent bine ascunse ale vieții oamenilor chiar din resturile menajere pe care aceștia le aruncă. Pornind de aici, comedia neagră crește în intensitatea de la replică la replică, întrebările și temerile personale ale fiecăruia dintre noi nu întârzie să apară.

Despre „Gunoierul”, Teodor Corban și Constantin Pușcașu, principalii creatori ai spectacolului și deținătorii rolurilor principale, afirmă că e o piesă-metaforă plină de sevă, care, deși scurtă, concentrază foarte multe idei, îndeamnă la meditație pe marginea unor probleme serioase de viață, totul oferit sub masca unui umor de bună calitate.

Un text de Mimi Brănescu
Regia și scenografia: Teodor Corban și Constantin Pușcașu

 

O SCRISOARE PIERDUTĂ

4 iunie, ora 19:00
Sala Mare a Teatrului Național

Distribuţia:
Petru Ciubotaru, Dionisie Vitcu, Irina Răduţu Codreanu, Cosmin Maxim, Teodor Corban, Constantin Puşcaşu, Doru Aftanasiu, Călin Chirilă, Ionuţ Cornilă, Constantin Avădanei, Andrei Grigore Sava, Radu Homiceanu, Horia Veriveş, Bianca Ioan,

Durata: 2h 45′ (cu pauza)

de I. L. Caragiale

Un spectacol de Mircea Cornişteanu, Costume: Rodica Arghir

 

POVESTEA PĂSĂRII FĂRĂ CUIB

24 iunie, ora 19:30
Sala Sala Uzina cu Teatru

Distribuția: Ada Lupu

Ada Lupu este câștigătoarea Premiul I pentru Dramaturgie – Monodrama pentru piesa de teatru „Povestea păsării fără cuib”, în cadrul Festivalului Internațional al Recitalurilor Dramatice „Valentin Silvestru”2016.

Durata: 1h 10′

Regia: Iris Spiridon
Concept scenografic și univers sonor: Iris Spiridon și Ada Lupu

 

 

INVITAȚIE LA EȘAFOD

28 iunie, ora 19:30
Sala Uzina cu Teatru

Distribuția:
Adrian Marele, Dumitru Năstrușnicu, Radu Ghilaș, Daniel Busuioc, Irina Răduțu Codreanu, Sorin Cimbru, Dumitru Florescu, Iuliana Budeanu, Anne Marie Chertic, Francisc Bucur, Radu Mihoc

Durata: 1h 30′

după Vladimir Nabokov

regia, traducerea, dramatizarea și coloana sonoră: Ion Sapdaru
scenografia: Alina Dincă Pușcașu
asistenți regie: Francisc Bucur, Radu Mihoc

 

 

PARAZIȚI

12, 16, 30 iunie, ora 19:30
Sala Uzina cu Teatru

Distribuţia:
Mălina Lazăr, Marian Alexandru Chiculiță, Claudiu Vrabie, Andrei Butnariu, Ștefania Sandu.

Visuals by: Alex Plamadă
Powered by: Mosaïque Events & 3IDEI

Realizat în cadrul Universității Naționale de Arte „George Enescu” Iași.

+16

Dimineață de dimineață ne uităm în oglindă și analizăm. Trebuie să recunoaștem că preferăm să ne găsim frumoși, măcar acceptabili, suficient de acceptabili încât să avem curajul de-a ieși din casă. De ce să nu privim PARAZIȚI ca pe o oglindă?
Oglinda propriului nostru eu, al fiecăruia. Însa, în fiecare reflexie a noastră percepem mai întâi urâtul, refuzându-l temători. Ne temem de noi înșine, fără sa acceptăm, ne este frică, ne îngrozim și alegem să uităm, să îngropăm, să mascăm acel urât. PARAZIȚI scoate la iveală urâtul, ne arată adevărul despre oameni, despre caracter, despre sufletul mult prea putred. Atunci când parazitul ce domnește în noi se trezește și pune stăpânire pe întregul organism, pe voință, pe intelect, pe suflet, atunci, doar atunci începe trăirea din oglindă. (Diana Udrea)