Festivalul Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr, 4-11 octombrie 2018

///Festivalul Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr, 4-11 octombrie 2018

Festivalul Internaţional de Teatru pentru Publicul Tânăr, 4-11 octombrie 2018

Cea de-a XI-a editie a Festivalului International de Teatru pentru Publicul Tanar (FITPT), organizat la Iasi de Teatrul “Luceafarul”, va avea loc în perioada 4-11 octombrie 2018.

Programul festivalului:

VINERI, 28 SEPTEMBRIE – PROLOG
Ora 19, sala mare: Emilia Romagna Teatro Fondazione – Teatro delle Passioni Modena Italia – Work in progress (14+)

DUMINICĂ, 30 SEPTEMBRIE
Ora 10, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, Privighetoarea (4+)
Ora 11,30, sala mare – Teatrul Luceafărul Iași, Prințul fericit (7+)
Ora 18, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, Istorie la persoana I (avanpremieră, 14+)

MARȚI, 2 OCTOMBRIE
Ora 10, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, Capra cu trei iezi (4+)
Ora 11,30, sala mare – Teatrul Luceafărul Iași, Un pedagog de școală nouă (7+)

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE
Ora 10, sala mică – Teatrul Luceafărul Iași, O poveste japoneză (4+)
Ora 11,30, sala mare – Teatrul Luceafărul Iași, Kajtus vrăjitorul (10+)

JOI, 4 OCTOMBRIE
Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive
Ora 10,00, sala mică: Centrul Național al Artei Păpușii Tunisia – Întâlnirea (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)
Ora 11, sala mare: Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)
Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Nud urcând o scară de Mihai Ignat (în parteneriat cu FILIT)
Ora 18, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: lansare carte Ei sunt printre noi de Mihai Ignat
Ora 19, Cafeneaua veche: Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 10+)
Ora 18,45, sala mare: Deschiderea oficială
Ora 19, sala mare: Teatrul Act București – Stage Dogs de Florin Piersic jr. (inspirat de A Life In The Theatre de David Mamet, 14+)
Ora 20,30, esplanada Luceafărul: Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA!

VINERI, 5 OCTOMBRIE
Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive
Ora 10, sala mică: Asociația PETEC București, Pe bune (7+)
Ora 11, sala mare: Țăndărică București, Muzicanții din Bremen (6+)
Ora 12, Universitatea de Arte G. Enescu: lansare carte Ultimele zile ale Occidentului, Cabaretul cuvintelor, Iubirile de tip pantof, iubirile de tip umbrelă, de Matei Vișniec
Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Maimuța de porțelan de Selma Dragoș; lansare de carte Teatru pentru publicul tânăr. 3 texte (în parteneriat cu FILIT)
Ora 18, Palas Mall zona Intersport: Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6+)
Ora 18, sala mică: Teatrul Tineretului Piatra Neamț, School fest Cool, 6+
Ora 18, foyer: Linia 1 a culturii ieșene (în parteneriat cu FILIT și Noaptea albă a galeriilor)
Ora 19, Cafeneaua Veche Lăpușneanu: PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)
Ora 19, sala mare: Trap Door Chicago SUA, Occident Express (16+)
Ora 19, Grădina Palas: Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA!
Ora 20,00, Palatul Culturii foyer: AUĂLEU Timișoara, Miorița (10+)
Ora 21, Cafeneaua Veche Lăpușneanu: Cal y Canto Teatro Spania – A-TA-KA!

SÂMBĂTĂ, 6 OCTOMBRIE
Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive
Ora 10, sala mică : Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)
Ora 11,30 sala mare: Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Visătorul (5+)
Ora 12, Pietonal Ștefan cel Mare: PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita
Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Îngropându-l pe Gupi de Andrei Ursu (în parteneriat cu FILIT)
Ora 17, Palas: Mencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)
Ora 17,30, Palas: Cronopia Argentina, Maromas (contorsionism, 6+)
Ora 18, Pietonal Lăpuşneanu: PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita
Ora 18, Palas: Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași)
Ora 18, sala mică: Teatrul de marionete pe apă Hanoi Vietnam (exclusiv la Iași, 5+), Marionetele vietnameze pe apă
Ora 19, sala mare: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu –Perfect compus (14+)

DUMINICĂ, 7 OCTOMBRIE
Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive
Ora 10, sala mică: Teatrul de marionete pe apă Hanoi Vietnam (exclusiv la Iași)
Ora 10 și ora 12, Palas, sala Mozart: Teater Tr3 Stockholm Suedia, BO (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 6-18 luni)
Ora 11,30 sala mare: CHOREA Theatre Lodz, Teatr Figur CracoviaPolonia, Frații Aurorei boreale (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 5+)
Ora 12, Pietonal Ștefan cel Mare: Mencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)
Ora 12, esplanada Luceafărul: PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)
Ora 17, Pietonal Ștefan cel Mare: Mencho Sosa Argentina, Show fotbalistic (4+)
Ora 17, Palas, Târgul Arca lui Gutenberg: spectacol lectură Rupa Lucian. Un copil din România de Ad de Bont
Ora 18, grădina Palas: PICUENTOS Spania, Franța – Benjamino și Juanita (4+)
Ora 18, Palas, zona Intersport: Cronopia, Argentina, Maromas (contorsionism) (6+)
Ora 18, sala mică: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Pisici (14+)
Ora 19, Cafeneaua veche: Katastrofa Clown Italia, Katastrofa Show (pentru prima oară în România, exclusiv la Iași, 4+)
Ora 19, sala mare: Teatrul Circo Braga Portugalia, Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Antonio și Beatrix (16+)
Ora 19, Palas Mall: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Mimesis
Ora 20, sala mică: Teatrul „Matei Vișniec” Suceava, Pisici (14+)

LUNI, 8 octombrie OCTOMBRIE
Ora 10-19, foyer: Espaces Cyclophones Belgia, expoziție Ciclofonii. Instalații sonore interactive
Ora 10, sala mică: Teatrul Puck Cluj Napoca, Scufița Roșie (4+)
Ora 11,30, sala mare: Teatrul Gulliver Galați, Peter Pan (4+)
Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging
Ora 18, Pallas: Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (4+)
Ora 19, sala mare: Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova, Autorul
Ora 20, Teatru FIX: Giuvlipen, Corp urban

MARȚI, 9 OCTOMBRIE
Ora 9,30 și 11,30, sala mică: Junges Ensemble Stuttgart, Eu vreau (4+)
Ora 11, sala mare: Teatrul Ninedu Shanghai China Trezește-te! Lumea pe dos! (6+)
Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging
Ora 14, Colegiul Național Iași: Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie, Roadworks (7+)
Ora 15, Colegiul Național Iași: workshop Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie
Ora 18, sala mică: Centrul Replika București, Foreplay (14+)
Ora 18, Palas Mall: Turcia, Visul lui Karagöz (4+)
Ora 18,30, foyer: Lansare de carte Iași, oameni ai cetății – teatru
Ora 19, sala mare: Teatrul „Ioan Slavici” Arad, Să ne cunoaștem mai bine (16+)
Ora 20, MERU: Asociația Art No More București, În numele Tatălui (16+)

MIERCURI, 10 OCTOMBRIE
Ora 9,30, sala mică: KronicoKab Italia, Sub fire (4+)
Ora 11, sala mare: Teatrul Ninedu Shanghai China, Trezește-te! Lumea pe dos! (6+)
Ora 11,30, sala mică: KronicoKab Italia, Sub fire (4+)
Ora 12, sala Protocol: Atelier de blogging
Ora 12,30, sala mică: lansare revista Scena.ro 10 ani
Ora 13, sala mică: Lansare carte – Shakespeare et ses doubles de Dana Monah
Ora 17, Palas Mall: Turcia, Visul lui Karagöz (4+)
Ora 18, spital Arcadia: Machol Shalem Dance House Ierusalim Israel, Amfibi (4+)
Ora 18, Palas: Etta Ermini Dance Theatre Londra Marea Britanie, Roadworks (10+)
Ora 19, sala mare: Unteatru București, 9 piese de teatru remixate (14+)
Ora 19, galeria Borderline: Programul de Arte Performative de la MNAC București, NOK! NOK! (18+)
Ora 20, sala mică: Reactor de creație și experiment, Miracolul de la Cluj de Petro Ionescu (16+)

JOI, 11 OCTOMBRIE
Ora 10, sala mică: Sky Bird Puppet Group Hong Kong – Petrecerea păpușilor chineze (4+)
Ora 11, sala mare: Machol Shalem Dance House Ierusalim Israel, Amfibi (4+)
Ora 12, Teatrul Luceafărul: Atelier de confecționat figuri Karagöz – Emine Civelek
Ora 18,30, foyer – Lansare de carte Teatrul și publicul său tânăr. Realități românești (coord. Oltița Cîntec)
Ora 19, sala mare: Teatrul Odeon București, Svejk
28.09 – 12.10, Parcul de cultură Copou: Expoziția La Gard – FITPTI XI, un festival în imagini

https://www.facebook.com/FITPTI 

2018-09-25T09:42:04+00:00