Festivalului Internațional de Literatură și Traduceri (FILIT), 3-7 octombrie 2018

///Festivalului Internațional de Literatură și Traduceri (FILIT), 3-7 octombrie 2018

Festivalului Internațional de Literatură și Traduceri (FILIT), 3-7 octombrie 2018

Cea de-a VI-a ediție a Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași (FILIT) va avea loc în perioada 3-7 octombrie 2018.

FILIT va reuni și anul acesta sute de profesioniști din domeniul cultural: scriitori, traducători, editori, organizatori de festival, critici literari, librari, distribuitori de carte, manageri şi jurnalişti. Pe lângă structura cunoscută a evenimentelor (Serile FILIT, Scriitori în Centru – Casa FILIT, Casa Poeziei, întâlniri în licee etc.), vor fi continuate și proiectele Casa Copilăriei și Casa Fantasy, în urma succesului înregistrat anul trecut, când au fost lansate.

Programul festivalului:

Luni, 1 octombrie 2018

18.30-20.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Sala „Ferdinand”
Avanpremieră FILIT: întâlnire cu Éric Vuillard, laureat al Premiului Goncourt, 2017
Moderatoare: Luiza Vasiliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez din România și cu Editura Litera

Miercuri, 3 octombrie 2018

 10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași
„Casa Fantasy”
Mari ecranizări – maraton The Hobbit
Intrare liberă
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

12.00-13.30, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Sala „B.P. Hasdeu”
„Cum se traduc clasicii modernității”
Participă: Steinar Lone, Philippe Loubière, Bruno Mazzoni
Moderator: Doris Mironescu

12.00-14.00, Colegiul Economic Administrativ Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Nichita Danilov, Marin Mălaicu-Hondrari
Coordonatori: prof. dr. Elena Horceag, prof. Iolanda Năstuță
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Ana-Maria Caia, Mariana Codruț
Coordonatori: prof. Georgiana Cozma, prof. dr. Ioan Răducea
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași
„Casa copilăriei”
Invitat: Alexandra Rusu
Moderator: Iulian Tănase
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Casa FILIT
Conferință de lansare a proiectului DIGIPUB +
Invitați: Bogdan Crețu, Arpad Harangozo, Mircea Vasilescu
Eveniment organizat în parteneriat cu Asociația Editorilor din România

14.30-16.30, Centrul de Limbi Moderne și Integrare Culturală „Grigore T. Popa”, amfiteatru
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Carmen Firan, Bogdan Răileanu
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

15.00-17.00, Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași (Palatul Culturii), Sala „Henri Coandă”
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați:  Sveta Dorosheva, Moni Stănilă
Moderatoare: Serinella Zara

16.00-17.00, Muzeul „Otilia Cazimir”, Iași
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea Otiliei Cazimir de Simona Antonescu
Invitat: Simona Antonescu
Prezintă: Bogdan Crețu

16.00-18.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași 
„Casa Fantasy”
Invitat: Oana Arion
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

16.30-18.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Radu Nițescu, Florin Partene
Moderator: Claudiu Komartin

18.00-19.00, Cafeneaua „Doamna Cană”
Sesiune de lecturi pentru copii
Invitat: Corina Berica
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

18.00-20.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Roland Orcsik, Dorina Rusu, Tomáš Zmeškal
Moderator: Cosmin Perța

20.00-22.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Serile FILIT:
I. Festivalul își salută invitații
II. Întâlnire cu Gabriela Adameșteanu și Sylvie Germain
Gazda serii: Pascal Jourdana
Prezintă: Cătălin Sava

Joi, 4 octombrie 2018

10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași
„Casa Fantasy”
Mari ecranizări – maraton Harry Potter
Intrare liberă
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

 10.30-12.30, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
Întâlnire profesională a editorilor, managerilor culturali și traducătorilor (I)
Participă: Oana Dumitru, Pascal Jourdana, Roberto Keller, Ludmiła Koza, Béatrice Labat, Vera Michalski-Hoffmann, Ana Niculescu, Lucia Popovici, Aniol Rafel, Odile Serre
Moderatoare: Cristina Hermeziu

12.00-13.00, Casa FILIT
Sesiune de lecturi cu autoarea Delia Calancia
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

12.00-14.00, Colegiul Național Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Simona Antonescu, Florina Ilis
Coordonatori: prof. dr. Antonina Bliorț, prof. dr. Gabriela Petrache
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Carmen Firan, Dorina Rusu
Coordonatori: prof. dr. Monica Iosub, prof. dr. Claudia Comănescu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Liceul Teoretic „Alexandru Ioan Cuza”, Iași 
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Andrei Crăciun, Bogdan Răileanu
Coordonatori: prof. dr. Monica Boțoiu, prof. Carmen Ciobotaru
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Nicolae Coande, Iulian Ciocan
Coordonatori: prof. Iolanda Miron, prof. Traian Fîntînaru
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Cristian Fulaș, Alexandra Rusu
Coordonatori: prof. Manuela Coțofan, prof. Ruxandra Nechifor
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Colegiul Național „Mihail Sadoveanu”, Pașcani
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Viorel Ilișoi, Mihai Buzea
Coordonatori: prof. Anca Berenghia, prof. dr. Anișoara Sprînceană
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași
„Casa copilăriei”
Invitat: Moni Stănilă
Moderator: Iulian Tănase
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

14.00-16.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Sala „Ferdinand”
Conferința „Nebunia în literatură” și lectură publică, susținute de Mark Axelrod
Moderatoare: Dana Bădulescu, Lorelei Caraman
Eveniment organizat în parteneriat cu Facultatea de Litere, Catedra de engleză, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

14.30-16.30, Centrul de Limbi Moderne și Integrare Culturală „Grigore T. Popa”, amfiteatru
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Gabriela Adameșteanu, Goce Smilevski
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

15.00-16.00, Casa FILIT
Vernisajul expozițiilor „Tabelul periodic al elementelor poetice”, de Ion Barbu, și „Fotografii de poveste”, de Silviu Gheție
Invitați: Ion Barbu, Silviu Gheție
Moderator: Vlad Tăușance

 15.00-16.30, Inspectoratul Școlar Județean Iași
Întâlnire între traducători din limba română și profesori de liceu
Participă: Ingrid Baltag, Mauro Barindi, Olga Bartosiewicz, Elena Borrás García, Inger Johansson, Steinar Lone, Philippe Loubière, Bruno Mazzoni, Eva Ruth Wemme 
Coordonatoare: prof. Sabina Manea, prof. Irina Prodan (Inspectoratul Școlar Județean Iași)

 15.00-17.00, Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași (Palatul Culturii), Sala „Henri Coandă” 
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați:  Lluis-Anton Baulenas, Evald Flisar
Moderatoare: Serinella Zara

16.00-17.00, Muzeul „Ion Creangă”, Iași (Bojdeuca)
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Ion Creangă de Andrei Crăciun
Invitat: Andrei Crăciun
Prezintă: Paul Cernat

16.00-18.00, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
Masă rotundă
Participă: Ileana Busuioc, Mădălina Marincu, Raluca Neferu (Comisia Europeană, Departamentul de limba română, Direcția Generală Traduceri)

16.00-18.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași
„Casa Fantasy”
Invitat: Cristina Nemerovschi
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

16.30-18.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Nichita Danilov, Andra Rotaru
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

17.00-18, Pallas Mall Iași
Spectacol-lectură: Nud urcând o scară de Mihai Ignat
Eveniment realizat în parteneriat cu Festivalul Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași

18.00-19.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Corpul C, Sala C308, Facultatea de Informatică
„Traducerea, o poveste de dragoste?”
Întâlnire cu Florica Ciodaru-Courriol și Jean-Louis Courriol
Prezintă: Paula Onofrei

18.00-20.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Ana-Maria Caia, Cristian Fulaș, Carl Frode Tiller
Moderator: Bianca Burța-Cernat

20.00-22.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Serile FILIT: Întâlnire cu Jón Kalman Stefánsson
Gazda serii: Robert Șerban
Prezintă: Cătălin Sava

22.30-23.30, Casa FILIT
Concert Adam’s Nest & live performance by Irlo

Vineri, 5 octombrie 2018

10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași
„Casa Fantasy”
Mari ecranizări – maraton The Lord of the Rings
Intrare liberă
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

10.30-12.30, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Sala „B.P. Hasdeu”
Întâlnire profesională a editorilor, managerilor culturali și traducătorilor (II)
Participă: Mark Axelrod, Oana Dumitru, Pascal Jourdana, Roberto Keller, Ludmiła Koza, Béatrice Labat, Vera Michalski-Hoffmann, Elena Marcu, Carmen Mușat, Ana Nicolau, Ana Niculescu, Lucia Popovici, Aniol Rafel, Odile Serre
Moderatoare: Cristina Hermeziu

11.00-12:00, Casa FILIT
Citim Micul prinț cu Victor Miron și Daria Câmpeanu
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

11.00-12.00, Cafeneaua Fika
Atelier de creație pentru copii: Nume din petale de flori
Organizat de FLEURIR

12.00-14.00, Colegiul Național „Costache Negruzzi”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Gabriela Adameșteanu, Adina Rosetti
Coordonatori: prof. dr. Mihaela Doboș, prof. Adriana Bozdoro
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Ioan Es. Pop, Adela Greceanu
Coordonatori: prof. Mihaela Vlioncu, prof. Irina Nechifor
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Augustin Cupșa, Moni Stănilă
Coordonatori: prof. dr .Cristina Chiprian, prof. Cezar Hărățu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Tudor Ganea, Teodora Matei
Coordonatori: prof. dr. Lucia Gabriela Munteanu, prof. Elena Mănucă
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Liceul de Informatică „Grigore Moisil”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Oana Arion, Cristina Nemerovschi
Coordonatori: prof. dr. Anamaria Ghiban, prof. dr. Narcisa Adochiei
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Liceul Teoretic „Miron Costin”, Iași
„Scriitori printre liceeni”
Invitați: Teodor Dună, Andrei Dósa
Coordonatori: prof. Larisa Târzianu, prof. Geanina Honceriu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași
„Casa copilăriei”
Invitat: Simona Antonescu
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-20:00, Casa FILIT
Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”
În parteneriat cu Asociația „Punctart”

13.00-14.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Nicolae Coande, Robert Șerban
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

13.00-15.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași 
„Casa Fantasy”
Invitați: Raymond Clarinard, Daniel Timariu
Cu participarea traducătoarei Iulia Badea Gueritée
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

14.30-16.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Diana Geacăr, Alex Văsieș
Moderator: Claudiu Komartin

14.30-16.30, Centrul de Limbi Moderne și Integrare Culturală „Grigore T. Popa”, amfiteatru
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Eduardo Caballero, Sylvie Germain
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

14.30-16.00, Colegiul Național Iași
„Atelierele Ars traducendi
Cu participarea traducătorilor: Ileana Busuioc, Mădălina Marincu, Raluca Neferu (atelierul în limba engleză), Florica Ciodaru-Courriol și Philippe Loubière (atelierul în limba franceză), Ingrid Baltag și Eva Ruth Wemme (atelierul în limba germană)
Profesori coordonatori: Anda Boțoiu, Alina Crăciun (engleză), Lorina Iacob, Ioana Teodorescu (franceză), Anca Leaută (germană)
Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași, Centrul Cultural German Iași și Colegiul Național Iași

15.00-17.00, Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași (Palatul Culturii), Sala „Henri Coandă”
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați: Catherine Lovey, Tomáš Zmeškal
Moderatoare: Serinella Zara

15.00-17.00, Muzeul „Mihai Eminescu”, Iași 
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansări de carte: Povestea lui Nicolae Gane de Iulian Ciocan; Povestea lui Vasile Pogor de Mihai Buzea
Invitați: Mihai Buzea, Iulian Ciocan
Prezintă: Bianca Burța-Cernat, Paul Cernat

15.00-18.00, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
Concurs de traducere și Atelier „Courrier International”
Invitați: Raymond Clarinard, Iulia Badea Gueritée
În dialog cu elevi și studenți
Eveniment în parteneriat cu Institutul Francez Iași și „Courrier International”

15.00-18.00, Cafeneaua FIKA
Workshop pentru liceeni: In a Relationship
Trainer: Silvia Guță
Eveniment organizat în parteneriat cu Fundația Friends For Friends, ffff.ro

16.00-17.00, Muzeul Mitropolitan Iași 
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Dosoftei de Cristian Fulaș
Invitat: Cristian Fulaș
Prezintă: Șerban Axinte
Eveniment organizat în parteneriat cu Mitropolia Moldovei și Bucovinei

16.00-18.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Alex Tocilescu, Goce Smilevski, Andrei Crăciun
Moderator: Vlad Tăușance

16.30-18.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Litere
Traducere și varietăți stilistice
Atelier cu studenții masteranzi de la Limba și literatura franceză
Participă: Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol și Philippe Loubière
Moderatoare: Simona Modreanu

17.00-18.00, Pallas Mall Iași
Spectacol lectură: Maimuța de porțelan, de Selma Dragoș
Eveniment realizat în parteneriat cu Festivalul Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași

17.00-18.00, Muzeul „Mihai Eminescu”, Iași
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansări de carte: Povestea lui Mihai Eminescu de Florina Ilis
Invitată: Florina Ilis
Prezintă: Radu Vancu

18:00 – 20:00, Librarium (Iulius Mall)
Dezbatere: Automutilarea în rândul adolescenților – teribilism sau problemă reală?
Invitați: Daniel Afloarei, psiholog Salvați Copiii
Eveniment organizat în parteneriat cu Storia Books si Cartepedia

18.00-01.00, Casa FILIT / FITPTI / NAG
„Linia 1 a culturii ieșene (cursă specială)”
Traseu itinerant (parcurs într-un autobuz) care leagă trei evenimente ale culturii ieșene, desfășurate simultan: Festivalul Internațional de Literatură și Traducere, Festivalul Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr și Noaptea Albă a Galeriilor
Orar: 18.00: plecare de la Casa FILIT — Teatrul Luceafărul (FITPTI) — Borderline Art Space (NAG) — Galeria „Victoria” (NAG) — sosire: 19.00

18.00-20.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Mihai Buzea, Svetlana Dorosheva, Irina Teodorescu
Moderator: Ovidiu Mihăiuc

20.00-22.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Serile FILIT: Întâlnire cu Jonathan Franzen
Gazda serii: Marius Chivu
Prezintă: Cătălin Sava

22.00-4.00 (6 octombrie), Casa FILIT
„Noaptea Albă a Poeziei” – maraton de lecturi
Participă: 
Liviu Antonesei, Radu Andriescu, Șerban Axinte, Lucian Bălan, Lucian Brad, Marius Chivu, Nicolae Coande, Mariana Codruț, Ioan Coroamă, Valeriu A. Cuc, Nichita Danilov, Andrei Dósa, Cornelius Drăgan, Vlad Drăgoi, Domnica Drumea, Teodor Dună, Lia Faur, Anastasia Gavrilovici, Diana Geacăr, Vlad A. Gheorghiu, Adela Greceanu, Benji Horvath, Matei Hutopilă, Viorel Ilişoi, Claudiu Ioan Maftei, Marin Mălaicu-Hondrari, Sebastian Mihail, Nicoleta Nap, Emilia Nedelcoff, Radu Nițescu, Andrei Novac, Luca Ouatu, Florin Partene, Andreea Petcu, Bogdan Alexandru Petcu, Ioan Es. Pop, Florentin Popa, Florentina Pocovnicu, Roxana-Maria Prisecariu, Silviu Romaniuc, Andra Rotaru, Andrei Rusu, Moni Stănilă, Robert Șerban, Vlad Tăușance, Alex Văsieș
Moderatori: Claudiu Komartin, Cezar Paul-Bădescu, Cosmin Perța, Radu Vancu

Sâmbătă, 6 octombrie 2018

10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor
„Casa Fantasy”
Mari ecranizări – maraton Star Wars
Intrare liberă
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

10.00-12.00, Cafeneaua „Doamna Cană”
Atelier de magic painting și finger painting folosind cărțile Usborne
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

10.30 – 12.00,  Casa FILIT
Workshop creativ inspirat de cartea „Ultimii copii de pe Pămînt”
Moderator: Cristina Munteanu
Invitat: Daria Câmpeanu
Eveniment organizat în parteneriat cu Storia Books si Cartepedia

10.30-12.30, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”, Sala „B.P. Hasdeu”
„Cui îi pasă de literatura română?” Un proiect de brand cultural: traducătorii și traducerile
Participă: Ingrid Baltag, Mauro Barindi, Olga Bartosiewicz, Elena Borrás García, Paula Braga Šimenc, Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol, Sabra Daici, Maria-Sabina Draga Alexandru, Cristina Hermeziu, Inger Johansson, Alexandru Matei, Steinar Lone, Philippe Loubière, Bruno Mazzoni, Carmen Mușat, Eva Ruth Wemme
Moderatoare: Monica Joița

11.00-13.00, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
Jean-Baptiste Aubert în dialog cu Simona Modreanu

11.00-13.00, Palatul Culturii din Iași, Sala „Henri Coandă”
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați: Iuri Andruhovici, Roland Orcsik
Moderatoare: Serinella Zara

12.00-13.00, Casa FILIT
Dezbatere: „Booktrailer, booktube și blog – alte feluri de a promova literatura”
Invitați: Raisa Beicu, Daria Câmpeanu, Claudia Popescu
Moderator: Eli Bădică

12.00-13.00, Muzeul „Vasile Alecsandri”, Mircești
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Vasile Alecsandri de Adela Greceanu
Invitat: Adela Greceanu
Prezintă: Paul Cernat

12.00-14.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Corp A, Amfiteatrul III.12, Facultatea de Litere
Carl Frode Tiller în dialog cu studenții de norvegiană
Moderatoare: Crina Leon

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași 
„Casa copilăriei”
Invitat: Adina Rosetti
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Centrul de Limbi Moderne și Integrare Culturală „Grigore T. Popa”, amfiteatru
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Irina Teodorescu, Kamila Shamsie
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-20:00, Casa FILIT
Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”
Eveniment organizat în parteneriat cu Asociația „Punctart”

13.00-14.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Teodor Dună, Nicoleta Nap
Moderator: Claudiu Komartin

14.00-15.00, Muzeul „Mihail Sadoveanu”, Iași
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Mihail Sadoveanu de Tudor Ganea
Invitat: Tudor Ganea
Prezintă: Doris Mironescu

14.00-15.00, Muzeul „G. Topîrceanu”, Iași
Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui George Topîrceanu de Alex Tocilescu
Invitat: Alex Tocilescu
Prezintă: Șerban Axinte

14.00 – 15.30, Librarium  (Iulius Mall)
Dezbatere despre celebritatea în online și efectele ei
Invitați: Daria Câmpeanu (booktuber: Daria Prietena cu Cartile), Andreea Chirilă (lifestyle si cultural blogger: Say Rouge), Iuliana Enache (book blogger: Captive in the World of Books)
Eveniment organizat în parteneriat cu Storia Books

14.00-16.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Corp A, Amfiteatrul III.12, Facultatea de Litere
Steinar Lone în dialog cu studenții de norvegiană
Moderatoare: Crina Leon

14.00-16.00, Institutul Francez Iași, Sala „Benjamin Fondane”
Identități francofone: literatura elvețiană
Invitați: scriitoarea Catherine Lovey și traducătorii Florica Ciodaru-Courriol și Jean-Louis Courriol
Moderatoare: Marina Mureșanu Ionescu

14.00-16.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași 
„Casa Fantasy”
Invitat: Teodora Matei
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

14.30-16.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Domnica Drumea, Ioan Es. Pop
Moderator: Radu Vancu

15.00-18.00, Cafeneaua FIKA
Workshop pentru liceeni: In a Relationship
Trainer: Silvia Guță
Eveniment organizat în parteneriat cu Fundația Friends For Friends, ffff.ro

16.00-18.00, Librăria Cărturești – Palas Mall Iași 
„Mamprenoare scriitoare”
Invitate: Ines Dumitriu, Maria Mazilu, Iuliana Sosu
Moderator: Dora Morhan
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

16.00-18.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Lluis-Anton Baulenas, Evald Flisar, Bogdan Răileanu
Cu participarea traducătoarelor Paula Braga Šimenc și Maria-Sabina Draga Alexandru
Moderator: Bogdan Crețu

17.00-18.00, Pallas Mall Iași
Spectacol lectură: Îngropându-l pe Gupi de Andrei Ursu
Eveniment realizat în parteneriat cu Festivalul Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași

17.00-18.30, Cinema Muzeul Țăranului, Studioul „Horia Bernea”, București
Jonathan Franzen în dialog cu Cătălin Ștefănescu
Eveniment organizat în parteneriat cu Editura Polirom

18.00-20.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Iuri Andruhovici, Augustin Cupșa, Kamila Shamsie
Moderator: Bianca Burța-Cernat

20.00-22.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Serile FILIT: Întâlnire cu Veronica Roth
Gazda serii: Iulian Tănase
Prezintă: Cătălin Sava
Locuri epuizate. Un număr limitat de locuri last minute va fi disponibil cu 30 de minute înainte de eveniment, pentru persoanele care se vor prezenta direct la Teatrul Național.

Duminică, 7 octombrie 2018

10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor
„Casa Fantasy”
Mari ecranizări – maraton Game of Thrones
Intrare liberă
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

10.00-11.00, Cafeneaua „Doamna Cană”
Sesiune de lectură pentru copii
Invitat: Maria Mazilu
Eveniment realizat în parteneriat cu Mamprenoare

10:30 – 12:00, Casa FILIT
Dezbatere: Temele pentru acasă | Pro sau contra
Moderatori: Daria Câmpeanu, Cristina Munteanu
Eveniment organizat în parteneriat cu Storia Books

11.00-13.00, Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași (Palatul Culturii), Sala „Henri Coandă”
„Întâlnirile clubului Logos”
Invitați: Carl Frode Tiller, Dorina Rusu
Moderatoare: Serinella Zara

12.00-13.00, Muzeul „Mihai Codreanu” (Vila Sonet), Iași
Înfrățire între Muzeul Național al Literaturii Române Iași – Muzeul „Mihai Codreanu” (Vila Sonet) și Muzeul „Edmond Rostand” (Vila Arnaga), Cambo-les-Bains, Franța
Cu participarea muzeografei Béatrice Labat de la Muzeul „Edmond Rostand”, vicepreședinta Federației Naționale a Caselor Memoriale și Patrimoniului Literar din Franța

12.00-13.00, Muzeul „Constantin Negruzzi”, Hermeziu, comuna Trifești
Aniversarea muzeului / Colecția „Scriitori de poveste”
Lansare de carte: Povestea lui Constantin Negruzzi de Bogdan Răileanu
Invitat: Bogdan Răileanu
Prezintă: Doris Mironescu

12.00-13.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Eduardo Caballero, Catherine Lovey , Carmen Firan
Cu participarea traducătoarei Florica Ciodaru-Courriol
Moderator: Bogdan Crețu

12.00-14.00, Palatul Copiilor Iași 
„Casa copilăriei”
Invitat: Delia Calancia
Moderator: Iulian Tănase
Coordonator: prof. Ilie Constantin Corneliu
Eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași

12.00-14.00, Centrul de Limbi Moderne și Integrare Culturală „Grigore T. Popa”, amfiteatru
„Întâlnirile Alecart”
Invitați: Iulian Ciocan, Augustin Cupșa, Radu Vancu
Moderatori: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-20:00, Casa FILIT
Muzeul Memoriei: mesaje din trecutul tău – instalație interactivă „Telefonul Amintirilor”
În parteneriat cu Asociația „Punctart”

13.30-15.00, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Andrei Dósa, Benji Horvath
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

14.00-15.00, Cafeneaua MERU
„De la festival la festival”
Aller-retour Festival du Premier Roman de Chambéry – FILIT Iași
Invitat: Jean-Baptiste Aubert
Moderatoare: Cristina Iliescu
Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul Francez Iași

14.00-16.00, Casa de Cultură a Sindicatelor, Iași 
„Casa Fantasy”
Invitat: Oliviu Crâznic
Moderator: Dan Doboș
Eveniment organizat în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Asachi” Iași, filiala „Ion Creangă”

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitori în Centru”
Invitați: Marin Mălaicu-Hondrari, Mariana Codruț
Moderator: Cosmin Perța

18.00-20.00, Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Serile FILIT: „Reportajul literar românesc”
I. Întâlnire cu Viorel Ilișoi, Eugen Istodor și Adelin Petrișor
II. Decernarea „Premiului liceenilor pentru cea mai îndrăgită carte”
Prezentatorul și gazda serii: Cătălin Sava

EXPOZIȚIILE FILIT, 3-7 octombrie 2018

 10.00-17.00, Muzeul „G. Topîrceanu”, Iași
„Ce-a rămas din cameră”
Transpunere a secvenței de final din cartea Povestea lui George Topîrceanu de Alex Tocilescu (Editura Muzeelor Literare, Iași, 2018)
Curatori: Diana Lona Leonte, Dora Cană
Expoziție organizată în parteneriat cu Palatul Copiilor Iași

10.00-17.00, Muzeul „Mihail Sadoveanu”, Iași
„Mihail Sadoveanu – literatura de război”
Expoziție de carte, fotografii, documente despre experiența de război a scriitorului Mihail Sadoveanu în urma participării sale la Războiul Balcanic și la Primul Război Mondial
Curator: Lăcrămioara Agrigoroaiei

10.00-17.00, Colecția „Istoria teatrului românesc”, Iași
„Români călători prin lume”
Expoziție care ilustrează traseele călătoriilor în Europa și Asia ale unor personalități culturale ale secolelor XIX și XX (Titu Maiorescu, Teodor T. Burada, Paul Bujor, Elena Teodorini, Zina de Nory, Agatha Bârsescu, Octav Băncilă etc.)
Curator: Laura Terente

10.00-17.00, Muzeul „Ion Creangă”, Iași (Bojdeuca)
„Bojdeuca 100 – loc al memoriei: regional, național, european”
Expoziție de fotografie ce surprinde evoluția în timp a primului muzeu literar din România (Bojdeuca lui Ion Creangă), inaugurat la 15 aprilie 1918
Curatori: Iulian Pruteanu, Corina Mocanu Irimiță, Oana Melinte
Expoziție organizată în parteneriat cu Asociația „Patrimoniu pentru comunitate” Iași

10.00-17.00, Muzeul „Mihai Codreanu”, Iași
„Din zborul vremii”
Expoziție de cupeuri ale unor articole de presă semnate, sub diverse pseudonime, de Mihai Codreanu
Curator: Beatrice Panțiru

10.00-17.00, Muzeul „Otilia Cazimir”, Iași
„Raport de spectacol”
Expoziție inspirată din perioada în care Otilia Cazimir a ocupat funcția de inspector general al teatrelor și spectacolelor din Moldova
Curator: Indira Spătaru

10.00-17.00, Muzeul ,,Mihai Eminescu” Iași, Sala „Zodiac”
„Lirică eminesciană ilustrată”
Expoziție de ilustrații din patrimoniul Muzeului Național al Literaturii Române Iași, realizate de graficianul Leonard Salmen, primul ilustrator al operei eminesciene
Curator: Corina Mocanu-Irimiță

10.00-17.00, Muzeul ,,Mihai Eminescu”, Iași
„Povestea lui Vasile Pogor”
Expoziție aniversară dedicată personalității junimistului, scriitorului și omului politic Vasile Pogor (1833-1906)
Curator: Andreea Tacu

10.00-17.00, Muzeul ,,Constantin Negruzzi” Hermeziu, comuna Trifești
,,Constantin Negruzzi (1808-1868)”
Expoziție comemorativă dedicată împlinirii a 150 de ani de la moartea scriitorului Constantin Negruzzi
Curatori: Iulian Pruteanu, Oana Melinte, Andreea Vlad
Expoziție organizată în parteneriat cu Asociația „Patrimoniu pentru comunitate” Iași

10.00-24.00, Casa FILIT
,,Fotografii de poveste”
Expoziție de Silviu Gheție

10.00-24.00, Casa FILIT
„Tabelul periodic al elementelor poetice”
Instalație de Ion Barbu

 

2018-09-26T23:51:03+00:00